Til
Sivilombudet ref.
2025/1562, 19.4.25
Det refereres til HODs 2.4.25 der det refereres til Vestre Vikens brev 31.3.25 med dokumenter som er kjent bortsett fra «Forenklet risikovurdering - medio mai» som omhandler også BET døgnseksjon og konkluderer:
«Slik
departementet forstår Vestre Viken HF sitt brev, har du nå fått
innsyn i de dokumentene som du har bedt om, og som finnes i
foretaket. Departementet må legge dette til grunn i sin
saksbehandling.
Avslutningsvis vil departementet peke på at det
fremstår som unødvendig bruk av
helseforetakene og
forvaltningens ressurser å klage på avslag om innsyn i dokumenter
som
det allerede er gitt innsyn i.»
Dermed er klinikkdirektørens anbefaling/drøftningsrunde før 4.7.25 og konsekvensutredning av BET døgnavdelings nedleggelse etter 1.8.24 fremdeles ikke gjort rede for.
Den 01.07.2024 henvendte Helse- og omsorgsdepartementet (HOD) seg til Helse Sør-Øst om BET-seksjonen ved Vestre Viken og skrev: «Blakstad sykehus har vedtatt å legge ned døgntilbudet ved BET-seksjonen» (1).
Den 04.07.2024 skriver Helse Sør-Øst RHF om BET i Vestre Viken til HOD: «Etter tre workshoper og drøftingsrunde er klinikkdirektørens anbefaling at dagens organisering av BET-seksjonen, som har vært siden 2018, ikke skal bestå» (2)
Klinikkdirektøren uttaler 22.4.24 til Sykepleien: «Dagens organisering vil ikke bestå»(3)
Så det var betimelig og et solid grunnlag for begjæring til innsyn: «Hvorfor nedlegges BET-seksjonen?» 19.7.24 (4).
I svaret 23.7.24 blir det påstått at «Det medfører ikke riktighet at det er fattet en beslutning om nedleggelse av døgntilbudet ved BET-seksjonen». Det ville vært naturlig å nevne anbefalingen «at dagens organisering av BET-seksjonen, ... ikke skal bestå» men det skjedde ikke. Svaret at det ikke er besluttet er noe ved siden av spørsmålstillingen, da videreføring av BET døgnseksjon er ikke anbefalt og med i de alternativer som ble fulgt opp. HOD roser Vestre Viken for å ha gitt mer informasjon enn bare dokumenter men det var villedende.
Men jeg fikk tips fra informerte kilder at det ikke er riktig og råd å søke innsyn i notatet 4.7.24 om PHR bærekraftsplan, et 7 sider skriv der BET døgnseksjon var nevnd.
Innsynsbegjæring 11.8..24 om konsekvensutredning ble først besvart 31.3.2025 med «Forenklet risikovurdering - medio mai». Notatet 4.7.24 ble begjært innsyn i 24.7.24 og er på 7 sider om PHR bærekraftsplan der bare et avsnitt er om BET etter at anbefalingen om å legge ned BET var tatt før 01.07.2024. og er for tynn i henhold til det som kom fram i de omfangrike workshoppene.(pdf , xslx format). Da BET døgnavdeling var utelukket fra den videre behandling var det betimelig å begjære innsyn i anbefalingen/foreløpig beslutning og forslag nedleggelse BET-døgnseksjon.
Den 1.8.24 skrev Vestre Viken HF (5):
Det vises til tidligere svar, hvor det fremgår at det ikke er fattet noen beslutning om døgntilbudet for BET. Det som er besluttet at det skal iverksettes en konsekvensutredning av selve tilbudet. Det skal skje i løpet av høsten 2024. Tidsplanen for dette arbeidet er ennå ikke på plass.
Jeg tolket det slik at døgntilbudet ville konsekvensutredes, men svaret 31.3.25 var at det ikke finnes en slik utredning.
Derfor ble 24.7.24 begjært innsyn i «foreløpig drøftingsresultatet» i et forsøk å får tak i anbefalingen av klinikkdirektøren som ble fulgt opp i «Fremtidig driftskonsept av BET» Dette ble forsøkt presisret senere.
Den 14.8.24 ble innsyn i «beslutning konsekvensutredning» påklaget og 13.9.24 oversend HDO som minnet 19.9.24 og 22.11.24 Vestre Viken uten resultat.
Basert på at det ikke fines flere dokumenter konkluderer jeg at det finnes verken en skriftlig anbefaling om å legge ned BET døgnavdeling før 4.7.24 eller en konsekvensutredning om nedleggelse av BET etter 1.8.24 døgnavdeling.
I Drøftingsnotatet 31.3.25 som er vedlagt sak 33/2025 Styret Vestre Viken er denne avgjørelsen om å utelukke BET døgnseksjon skjult bak ordlyden: «Klinikkdirektøren sin vurdering var at det forelå behov for å endre tilbudet...». I svaret påpeker FO at BET «et viktig behandlingstilbud som må tas vare på». Psykologforeningen kaller BET «et unik tilbud det er betydelig behov for». Dette dokumenterer at retningsvalget i begynnelsen var feil og ble enstemmig nedstemt i styret 31.3.25.
Diskusjonen i Styremøte resulterte at administrasjonens innstilling «om støtte til anbefalt retningen» ble nedstemt og forandret til (6):
«Styret støtter videre arbeid for utvikling av nytt driftskonsept og endret organisering for basal eksponeringsterapi (BET) i Klinikk for psykisk helse og rus. For å sikre et helhetlig BET-behandlingstilbud som inkluderer korte og lengre døgnopphold, forutsetter styret tett samarbeid med partene i det videre arbeidet med å tydeliggjøre prosjektorganiseringens mål og mandat, slik at en samlet og robust BET-kompetanse kan videreutvikles.»
Det vil si at materielt har mangelen av overbevisende argumenter for å nedlegge BET døgnseksjon blitt lagt merke til av styret i Vestre Viken HF.
Jeg har 12.12.24 og 13.12.24 gjort et mislykket forsøk å gjøre HOD om manglene ved deres vedtak 5.12.24 som er ikke fremlagt Sivilombudet før og legges ved.
Sivilombudets undersøkeler er ikke egnet å undersøke om dokumentene som er nevnd men ikke utlevert eksisterer. Men HODs karakteristikk at forsøkene å få innsyn «fremstår som unødvendig bruk av helseforetakene og forvaltningens ressurser» overser at Vestre Vikens HF forårsaket forsøkene.
Mvh
Walter Keim
Referanser:
01.07.2024 henvendte Helse- og omsorgsdepartementet seg til Helse Sør-Øst: vedlegg i http://wkeim.bplaced.net/files/BET-HOD-presisering.html
04.07.2024: Helse Sør-Øst RHF om BET i Vestre Viken til HOD: https://www.helse-sorost.no/4a364e/siteassets/documents/styret/styremoter/2024/0822/andre-orienteringer-07-notat-til-helse--og-omsorgsdepartementet-om-bet.pdf
Sykepleien 22.7.24 «"Blakstad sykehus har vedtatt å legge ned døgntilbudet ved BET-seksjonen": https://sykepleien.no/2024/07/bet-tilbudet-ved-blakstad-dagens-organisering-vil-ikke-besta
Svar til innsynsbegjæring 19.7.24 “Hvorfor nedlegges BET-seksjonen?”: http://wkeim.bplaced.net/files/nedleggelse-BET-2024-07-23-svar.html
11.08.2024: Beslutning at det skal iverksettes en konsekvensutredning av BET tilbudet: http://wkeim.bplaced.net/files/BET-Beslutning-konsekvensutredning-2024-08-11.html
31. mars 2025: Foreløpig møtereferat fra styremøte Vestre Viken HF: https://www.vestreviken.no/49600c/siteassets/documents/styrepapirer/2025/2025-m5-sak-43-vedlegg-1.-forelopig--protokoll-31.-mars-2025.pdf