The United Nations Special Rapporteur on the right to health Mr. Pūras has called for «World needs “revolution” in mental health care». “There is now unequivocal evidence of the failures of a system that relies too heavily on the biomedical model of mental health services, including the front-line and excessive use of psychotropic medicines, and yet these models persist”

UN Special Rapporteur on Torture banned forced medication 4 March 2013

Til
Erik Johnsen, Ole A. Andreassen, Ingrid Melle, Jan Ivar Røssberg, Melissa Weibell, Rune Andreas Kroken, kopi: pasientorganisasjoner

Antipsykotika virker ikke godt nok til å medisinere nesten alle noe som kan bare oppnås med tvang

Ledende psykiatere skriver "Antipsykotika har god effekt ved psykoselidelser" og kritiserer et solid fundert innlegg “Aarre TF. Har antipsykotika effekt mot akutt psykose? Tidsskr Nor Legeforen 2025”.:

Feilslutninger om at antipsykotiske legemidler ikke er nyttige ved akutt psykose, kan gjøre stor skade. At antipsykotika har god effekt ved psykoselidelser, inkludert akutt psykose, gjenspeiles i ledende behandlingsanbefalinger.

Aares artikkel setter fokus på obligatorisk bruk i forhold til evidens. Forfatterne bruker det som et eksempel at mye av kritikken er polemisk men det treffer ikke ham.

Påstandene er ikke underbygget med kvantitative resultater av effektene av de siterte studiene. Omfanget av medisineringen, dvs. at det medisineres for mange med diagnose psykose i for lang tid når effektene legges til grunn underslåes. Den dramatiske økningen av tvangsmedisinering som er doblet fra 2015 til 2022, (Flammer et al. 2019) underslåes. Videre ignoreres pasientenes motstand dokumentert gjennom en klagestorm som gjenspeiler brukererfaringer.

Forfatterne henviser til retningslinjer basert på informert samtykke som kan ikke legitimere den omfangrike overdrevne bruk av tvangsbehandling i psykiatrisk praksis. Forfatterne står i veien for recovery basert behandling som gir bedre helse for pasientene.



Innhold

Kvantifisering av effektene av studiene

Forskning viser at behandlere har feiloppfatninger dokumentert av tvangsbehandlingsvedtak

Fornuftig bruk av antipsykotika ville ført til at mange flere oppnår recovery

Sammenfatning av forskning: Falsifisering av psykiatriens myter tvinger frem et paradigmeskifte og en revolusjon i behandling



Kvantifisering av effektene av studiene

Effektene som forskning viser kan ikke begrunne overmedisinering av for mange i for lang tid men fremmer fornuftig bruk og recovery av mange pasienter. Den nåværende overmedisinering forsvares som står i veien for pasientenes helse.

Aare siterte Helsedirektoratet som skrev ««Erfaring viser at det oppleves uforsvarlig å ikke tilby antipsykotika». Forfatterne tar bort «å ikke tilby antipsykotika» og ignorer dermed problemstillingen at det medisineres for mange.

Langtidsbehandling med antipsykotika problematiseres ikke. Men Ceraso et al. 2020 (1) som omhandler seponering etter 7 til 12 måneder med Number-Needed-to-Treat (NNT) 3 beskyttelse mot tilbakefall. I figur 10 blir det vist at effekten er tidsavhengig og er etter 150 uker nesten fraværende. Det er ingen evidens for beskyttelse mot død, selvmord eller arbeidsledighet. Sohler et al. 2015 som viser at det finnes ingen evidens for langtidsbehandling ignoreres.

Forfatterne henviser til WHO 2023 retningslinjene som anbefaler frivillig behandling basert på informert samtykke basert på Ceraso et al., 2020 and Leucht et al. 2017 som støtter ikke tvangsmedisinering. Antipsykotika og psykososial behandling har samme moderate «certaincy of evidence» Det samme gjør norske retningslinjer for psykosebehandling med legemidler som baserer seg på frivillig behandling: «For pasienter som ikke ønsker å bruke antipsykotika, tilbys andre behandlingstiltak». Videre fastslås «Samvalg, fokus på pasientens preferanser og medvirkning er forankret i pasient- og brukerrettighetsloven og FNs konvensjon om rettigheter til mennesker med nedsatt funksjonsevne (CRPD)» . CRPD forbyr tvang og anbefaler informert samtykke.

Brukererfaringer nevnes. For 9% av pasientene usikker nytteeffekt (Leucht et al. 2017) med god akutt symptomdemping og at 94% (Lindström E et al 2001) opplever bivirkninger fører til at «opp til 93%» slutter med nevroleptika (FHI rapport 8-2009). Bare tvang kan oppnå at nesten alle med diagnose psykose medisinernes.

Forskning viser at behandlere har feiloppfatninger dokumentert av tvangsbehandlingsvedtak

For oppstart med antipsykotika dvs. førstegangspsykose finnes det ingen placebo kontrollerte studier. Derfor konkluderte FHI 2019: «Det er usikkert om symptomer på psykose påvirkes av antipsykotika ved tidlig psykose.» Ifølge metaanalysen Leucht et al. 2017 har 9% av pasientene god symptom reduksjon nytte av akutt behandling med antipsykotika. 14% har nytte av placebo, dvs. narrepiller. Leucht et al. 2012 med 7 til 12 måneders lengde viser vedlikeholdseffekt med Number-Needed-to-Treat (NNT) 3. Men denne effekten er tidsavhengig og forsvinner ettter 2 til 3 år. 86% av behandlere/psykiatere tror allekevel på at langtidsmedisinering er nyttig (Lauveng 2021), selv om det ikke finnes evidens for det (Sohler et al. 2015, Leucht et al. 2012). Psykiaternes kunnskapsresistente vrangforestilling at antipsykotika fører med «stor sannsynlighet (...) til helbredelse eller vesentlig bedring» er solid dokumenter med at det ble 2023 fattet 1800 vedtak om ulovlig tvangsmedisinering. Helsedirektoratet brukte knep og saboterte Sivilombudet med å feilinformere statsforvalterne (3). Dermed legitimerer den velmenende formynderstat tortur og umenneskelig behandling.

Pasienter har på gruppenivå ifølge forskning bedre kunnskap om medisinering og årsak til psykose enn behandlere. Det er et paradoks at staten gir behandlere lov å tvangsbehandle.

Fornuftig bruk av antipsykotika ville ført til at mange flere oppnår recovery

I opptrappingsplanen var mål recovery, dvs. tilfrisking. I antipsylotikas tidsrom fra 50-tallet til 90-tallet gikk recovery ned fra 20% til 8% (Jaaskelainen et al. 2013).

Forfatteriene konkluderer:

Det er vår klare oppfatning fra mange års arbeid og forskning med psykosepasienter at den kliniske effekten av antipsykotika mot akutte psykoser er enda tydeligere enn den sterke effekten som kommer frem ved en fordomsfri gjennomgang av litteraturen..

FNs rapporteur for rett til helse og WHO, Europarådet og FNs høykommissær for menneskerettigheter foreslår lovendringer tar til orde for radikale forandringer og et paradigmeskifte. Recovery og tvangfrie alternativer til helseskadelig overmedisinering er sentralt. Open dialogue, Basal Eksponeringsterapi (BET), Heidenheim klinikk og Safewards med rom for medisinfri behandling er forbilder.

BET helbreder mange «behandlingsresistente» pasienter uten tvang med hjelp av nedtrapping av medisiner med redusert bemanning. BET reduserer personalbehovet mens Open dialogue har potensial å halvere behandlingsbehovet med fornuftig medisinering.

I studien av Tomi Bergström et al. 2018 mer enn halveres medisinering med Open dialogue (OD). Uføretrygding, reinnleggelse og pasienter under behandling halveres med OD.

Dermed kunne samme behandling oppnås med en fjerdedel av bemanning eller behandles 4 ganger så mange pasienter. Psykiatrien ville ikke lengre være nødt til å nekte behandling etter flere måneders ventetid, men stille opp innen 24 timer som Open dialogue gjør.

Rindal, 1.6.2025

Walter Keim


Sammenfatning av forskning: Falsifisering av psykiatriens myter tvinger frem et paradigmeskifte og en revolusjon i behandling

Psykiatrisk praksis bygger på at neste alle med diagnose psykose medisineres basert på at pasientenes motstand knekkes med myten at antipsykotika fører med «stor sannsynlighet (...) til helbredelse eller vesentlig bedring» som er solid dokumenter med at det ble 2023 fattet 1800 vedtak om ulovlig tvangsmedisinering. Forfatterne har lurt seg selv men ikke pasientene om feiloppfatninger om langtidsmedisinering, akutt- og vedlikeholdsmedisinering, at medisinfri behandling er uetisk og ignorering av menneskerettigheter.

Sammenfatning:


Referanser :

  1. Ceraso, ... Leucht et al. Maintenance treatment with antipsychotic drugs for schizophrenia, Cochrane Database Syst Rev . 2020 Aug 11;8(8):CD008016. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32840872/

  2. Schlier B., et al. 2023. Time-dependent effect of antipsychotic discontinuation and dose reduction on social functioning and subjective quality of life–a multilevel meta-analysis. EeClinicMedicine Volume 65, 102291, November 2023. DOI: https://doi.org/10.1016/j.eclinm.2023.102291

  3. Franciska de Beer, Sanne Koops, Robert A. Schoevers et al. Psychiatrists effect on symptom severity during pharmacotherapy for first episode psychosis patients, 15 March 2024, PREPRINT (Version 1) available at Research Square [https://doi.org/10.21203/rs.3.rs-3970324/v1]

  4. Bighelli I, Huhn M, ... Leucht S. Response rates in patients with schizophrenia and positive symptoms receiving cognitive behavioural therapy: a systematic review and single-group meta-analysis. BMC Psychiatry. 2018 Dec 4;18(1):380. doi: 10.1186/s12888-018-1964-8. PMID: 30514268; PMCID: PMC6280425.

  5. Paradigm Shift to Promote a Revolution of Treatment of Schizophrenia to Achieve Recovery. Keim, Walter. Medical Research Archives https://doi.org/10.18103/mra.v11i12.4866